A Markdown segítségével lehetőségünk van arra, hogy egyszerűen és jól ellenőrízhetően (akár vakon is) formázott szövegeket írjunk. A Markdownnal formázott szövegek írására gyakorlatilag bármilyen text editor alkalmas, azonban ahhoz, hogy a formázott szövegünket mondjuk egy honlapra feltegyük, szükségünk van egy olyan alkalmazásra, ami a Markdown szövegünket átalakítja HTML kóddá. Éppen ezért az a bevált gyakorlat, hogy aki Markdown segítségével szeretne szövegeket közzéteni, az olyan text editort használ, amely támogatja a Markdown jeleket, és azt képes átalakítani HTML szöveggé.
Elterjedt azok körében, akik mobiltelefonnal, tablettel szeretnének akár azonnal a honlapjukon cikkeket, híreket megjeleníteni. Hiszen néhány speciális karaktert beszúrva a szövegbe, a formázott változat pillanatok alatt elkészülhet. Sőt, az erre specializált szövegszerkesztők az okos eszközökön kibővített billentyűzetet jelenítenek meg, amivel gyorsabb a formázó karakterek bevitele.
Csodát és megváltást nem szabad várni ettől a lehetőségtől, viszont arra tökéletes, hogy egy már jól elkészített honlapunkra cikket írjunk a Markdown segítségével, hiszen ebben az esetben a stílusok a megjelenítéshez a honlapba már be van állítva. Ekkor elég csak azt meghatározni, hogy most kezdünk egy új bekezdést, esetleg címsorral indítunk egy új fejezetet, vagy listát készíthetünk. Arra nem alkalmas a Markdown, hogy teljesen önmagában is jól kinéző dokumentumokat készítsünk, bár ha a kedvenc Markdown editorunk támogatja a saját CSS fájlok kezelését, még akár ez is megtörténhet. Azonban egy-egy általunk kijelölt szöveggel nem tehetünk meg bármit. Ilyenek pl.: a betü típus és méret megváltoztatása, és sok más.
De lássuk, mit és hogyan tehetünk meg!
Alapok
Sorozatom első részében lássuk az alapokat!
Bekezdések
A normál bekezdésekhez semmi más dolgunk nincs, mint megírni a szöveget. Amennyiben új bekezdést szeretnénk nyitni, üssük le az entert, és folytassuk az írást.
Ha sortörést szeretnénk kikényszeríteni új bekezdés nélkül, a sor végén az enter leütése előtt írjunk be kettő darab szóközt.
Címsorok
A címsorokat # karakterrel jelöljük meg a sor elején. A HTML-hez hasonlóan itt is 6 címsorszint lehetséges. A sor elején anni # karaktert írjunk be, amilyen szintű címsort szeretnénk használni.
Példa
#Ebből első címsor lesz.
##Ebből pedig második.
Eredményünk ez lesz:
Ebből első címsor lesz.
Ebből pedig második.
Dőlt és félkövér szövegrészek
Ha szeretnénk egy-egy szövegrészt kiemelni, akkor a dölt, vagy erősebb hangsúlyozáskor a félkövér betüstílust használjuk. Markdown-ban a dölt szövegrészt * jelek közé írjuk (használhatjuk az _ karaktert is).
A félkövér betüstílus esetén dupla ** közé (a dupla _ is működik).
Példa
*Ez egy dölt szövegrész.*
**Ez pedig félkövér.**
Eredmény:
Ez egy dölt szövegrész
Ez pedig félkövér
Képernyő olvasót használva e fenti formázásokat ugyan nem érzékelhetjük, de érdemes használni, ha tetszetős szövegeket szeretnénk készíteni. Vissza tudjuk ellenőrízni, hisz minden képernyő olvasónak az adott szövegrészre állva le lehet kérdezni a stílusát. (ins+f a Jawsban pl.).
Hivatkozások
A Markdown 2 lehetőséget biztosít a hivatkozások beszúrására. Ebben a részben az egyszerűbb módszert írom le.
Az egyszerűbb az un. inline hivatkozás: [Hivatkozás megnevezése](url)
A gyakorlatban valahogy így: [Fuss neki](http://www.fussneki.hu)
Ennek az eredménye pedig:
Összefoglaló
Láthatjuk tehát, hogy a formázás Markdown segítségével egyszerű, és követhető. A sorozat további részeiben hasonlóan egyszerű, de mégis kicsit összetettebb dolgok következnek. Megtanulunk majd képet beszúrni, vagy listákat, táblázatokat szerkeszteni. Kedvcsinálásnak talán ez is elegendő.
Ha valaki szeretné iPhone-ján gyakorolni az eddig megismerteket, akkor ajánlom neki a Bywordkülső alkalmazást, ami teljes VoiceOver támogatást biztosít.